Przejrzyste CV to dobry start

Rynek pracy to trudny teren. Łatwo zgubić się w tłumie, jeśli nie zadba się o elementy wyróżniające na tle pozostałych osób obecnych w tej przestrzeni. Szczególnie ciężko jest na początku drogi wiodącej do znalezienia zatrudnienia, kiedy rywalizacja trwa w najlepsze, a o przejściu do kolejnego etapu decyduje kilkadziesiąt słów zawartych w pliku. Warto zadbać o odpowiednią prezentację treści, by już od pierwszego spojrzenia na CV zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy.

Ze zdjęciem czy bez?

Nadal w wielu ogłoszeniach o pracę można przeczytać „CV ze zdjęciem proszę wysłać na…”. Coraz częściej odchodzi się jednak od tego trendu, aby wygląd w żadnym stopniu nie przysłaniał kompetencji i doświadczeń. Zatem stwórz CV bez zdjęcia lub, jeśli chcesz fotografię w dokumencie zamieścić, niech nawiązuje ona do Twoich zainteresowań, pamiętając jednak, by strój był stosowny, a wyraz twarzy przekazywał pozytywne emocje. Pomocny jest uśmiech, który wywołuje korzystne odczucia, wzbudzając jednocześnie zaufanie. Zdjęcie to jednak tylko wstęp do tworzenia CV. Wyróżnione powinny zostać dane w postaci imienia, nazwiska, numeru kontaktowego oraz adresu e-mail. Podawanie pełnego adresu zamieszkania nie jest wskazane, natomiast miejscowość należy umieścić.

Istotne jest odpowiednie przedstawienie informacji dotyczących zatrudnienia, wykształcenia i kompetencji miękkich. Muszą być czytelne, nie mogą na siebie nachodzić. Można pogrubić najważniejsze wyrazy i daty jak okresy zatrudnienia, nazwy poprzednich pracodawców, nazwy ukończonych szkół lub tematykę kursów i szkoleń, w zakresie których nastąpiło dokształcenie.

Kreator CV jako ciekawa alternatywa

Sporządzając CV, można skorzystać z pomocy dostępnych w Internecie bezpłatnych programów dedykowanych tym właśnie celom. Kreator przez proces tworzenia dokumentu przeprowadzi krok po kroku, pozwalając dopasować plik do naszych upodobań. Wybrać można umiejscowienie poszczególnych elementów, rozkład treści, aby całość prezentowała się schludnie i zachęcała do zapoznania się z zawartością. W tego typu programach można również spotkać się z sugestiami, co warto umieścić w dokumencie, by był kompletny, ale jednocześnie nie przeładowany. Stwórz CV samodzielnie lub za pośrednictwem kreatora i przyciągnij wzrok rekrutera, by skłonić go do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *